Süpermarket Vaka Analizi / Meny & Spar

Süpermarket Vaka Analizi / Meny & Spar

Süpermarket markaları proaktif enerji yönetimi için Eniscope sistemine güveniyor.

İskandinav süpermarketleri Meny ve Spar kapsamlı enerji analizinden faydalanıyor. Türkiye’deki tek temsilcisi olduğumuz Best.Energy ürünleri ve sistemleri toplamda 151 süpermarkete (70 Meny & 81 SPAR) bu çalışmayla öncü olmuştur – market profillerine baktığımızda: yılda toplamda 60 milyon kWh’in üzerinde enerji tüketimi ve her bir şube için toplamda yıllık 150.000-450.000 ABD doları arasında elektrik faturasına sahiptir.

Karşılaşılan ana sorunlar arasında; şubelerin tümü için entegre enerji yönetim anlayışının olmaması, enerji tüketim miktarlarını ekipman düzeyinde görüntüleyememek, yeni teknolojilerin işe yarayıp yaramadığını görebilmek ve sürdürülebilirlik politikaları yer almaktaydı.

Ekipman kurulumu ve analizler sonucunda; sadece tek bir şubede HVAC sistemine odaklanmak yılda 50,000 kWh tasarrufa geçilmesini sağladı. Proje başladıktan sonra yaklaşık 40 şubede %15’in üzerinde enerji tüketiminde hemen tasarruf edilecek alanlar bulundu. Toplamda , söz konusu süpermarketler için her yıl 4,000,000 kWh enerji tasarrufu sağlandı, 575 tondan fazla CO2 salınımının önüne geçildi. Bununla birlikte, ekipman kontrolü ve arızaların anında tespiti, bakım&onarım süreçlerinin verimli yönetilmesi ile birlikte mesai saatleri dışındaki yüksek harcamaların da tespiti sağlandı.

Sizin işletmenize en uygun çözümleri keşfetmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.